Lokanta Farina Blog

Kurumsal

Özel anlatımlı yemek kitapları ve mönü tasarımları ile öne çıkan, herkesin artık bir “mutfak sanatçısı” olarak tanıdığı Jale Balcı, bu kez Ormanada’da yeni bir “lezzet ” girişimi başlatıyor...

Balcı’nın Lokanta Farina adıyla başlattığı bu yeni girişim, farklı ambiyansı ve doyurucu lezzetleri ile Ormanada ve Zekeriyaköy bölgesinin çok özel buluşma noktalarından biri olmaya hazırlanıyor.

Mönü Tasarımcısı Balcı, Lokanta Farina’da sunmayı planladığı mönüler hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Sağlıklı, doyurucu ve lezzetli mönüler hazırlamaya, en sevdiğim mutfaklardan örnekleri mönüye eklemeye özen gösterdim. Elbette, Türkiye’nin en lezzetli yemek ve mezelerini barındıran Antakya Mutfağını da unutmadım."

Lokanta Farina’da, herkesin beğenisini kazanacağı özel lezzetlerden somon köfte, enginar pate, kaju fıstıklı yaz salatası, stracciatella peynirli calamarata ve Antakya'nın unutulmaz lezzetlerinden güveç kabında tepsi et,

 

muhammara, humus, falafel gibi lokal tatları da bulmak her zaman mümkün olacak. Akşamüzeri eğlenceli ve günlük stresinizi atabileceğiniz "happy hour"lar, “punch saatleri" ve hafta sonları sizler için hazırlayacağımız barbekü partilerini kaçırmak istemeyeceksiniz.

Evlerinize servis edilmek üzere size özel hazırlayacağımız peynir tabakları, Antakyanın lezzetlerinden içli köfte, nar ekşili yaprak sarması, çeşitli kişler, farklı lezzetlerde kurabiyeler, pastalar ve daha birçok tat bulunmaktadır.

Bu tatların yanı sıra, imalatımız olan ve butik satış alanımızda bulunan katkısız ayran ve limonata seçenekleri ile Türkiye’nin değişik bölgelerinden özel olarak getirttiğimiz organik peynir çeşitleri, kurutulmuş et gibi lezzetleri de ayaklarınıza getiriyoruz.

Böylece Lokanta Farina'nın eşsiz lezzetleriyle sizlerde tanışıyor ve bu tatları evlerinize kadar taşıyabiliyorsunuz.

Copyright © Lokanta Farina, Jale Balcı
Pullax